Zbigniew Wodecki. On zaczął od Bacha. Lubił wracać tam gdzie był.

Zbigniew Wodecki i jego twórczość pozostają wspominane z utęsknieniem przez tysiące Polaków. Kunszt muzyka przeżywaliśmy jeszcze raz dzięki pośmiertnej adaptacji utworu „Lubię wracać tam gdzie byłem” w jednym z popularnych show. Gwiazdor zaczynał jednak o wiele wcześniej, nawiązując w swojej twórczości do m. in. do Jana Sebastiana Bacha.

.

Zbigniew Wodecki był uwielbiany przez tysiące, by nie powiedzieć miliony Polaków. Jego nagła śmierć w maju 2017 roku zaskoczyła elitę polskich twórców. Ze smutkiem i żalem żegnaliśmy legendarnego muzyka i multiinstrumentalistę.

Zbigniew Wodecki zaczynał od Bacha. Wspominamy dorobek twórcy

Wokalista miał swój wielki debiut w 1973 roku, gdy światło dzienne ujrzał jego album „Tak to ty”. W świecie kultury, zwłaszcza tej z ukochanego Krakowa, był znany znacznie wcześniej. Wszystko za sprawą działalności w kabarecie Piwnica pod Baranami (koniec lat 60.) i w zespole Anawa.

Do wspomnianego 1973 roku akompaniował Ewie Demarczyk. Później zdecydował się wziąć sprawy w swoje ręce. Święcił triumf na festiwalach w Rostock, czy Pradze. Jeden z większych jego hitów, „Chałupy welcome to” powstał nieco później, bo w 1985 roku.

W innym tonie Wodecki przygotował album „Zacznij od Bacha”. W książce biograficznej „Pszczoła, Bach i skrzypce”, wydanej na 40-lecie swojej twórczości, Wodecki pisał, że Bach był dla niego inspiracją na samym początku kariery muzycznej.

Twórczość Zbigniewa Wodeckiego została też tematem znakomitej adaptacji w wykonaniu uczestnika show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, Mateusza Ziółko. Po tym jak zaśpiewał „Lubię wracać tam gdzie byłem” rozległy się gromkie brawa, a jurorzy oklaskali młodego odtwórcę na stojąco.

Wypada wspomnień również o tym, że z biegiem lat odnajdywał się również w produkcjach telewizyjnych, w których nie musiał bezpośrednio prezentować swoich umiejętności. W późniejszym czasie stał się krajowym ekspertem, oceniającym wschodzące talenty w programach takich jak „Droga do Gwiazd”, czy „Taniec z Gwiazdami”.

Jego ostatnia, niestudyjna produkcja solowa to album Kompozycje, wydany w grudniu 2013 roku przez Polskie Nagrania Muzyczne.

źródło: pikio.pl

Share