W Polsce zmieniło się prawo. Nowe przepisy dotyczące ochrony lokatorów

Będzie trudniej pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu. Wszystko przez zmianę przepisów o ochronie praw lokatorów. To zła wiadomość dla osób, które wynajmują mieszkania, ale również dla tych, które będą chciały mieszkanie zmienić.

Komornicy będą mieli większy problem z eksmisją osób, które zalegają z czynszem

Na pierwszy rzut oka zmiana wydaje się prosta. Na wniosek komornika gmina ma obowiązek znalezienia osobie, która zalega z opłatami za mieszkanie lokalu zastępczego. Do tej pory miała na to sześć miesięcy – po tym czasie komornik mógł przeprowadzić eksmisję np. do noclegowni czy schroniska. Teraz zapis o maksymalnym czasie znika.

Zmiana ta będzie zatem lepiej chroniła prawa lokatorów, których trudniej będzie wyrzucić z mieszkania. Jednak osoby, które kupiły mieszkanie w drodze licytacji komorniczej czy firmy wynajmujące mieszkania osobom fizycznym znajdą się w trudnej sytuacji.

Jeśli bowiem lokator nie płaci czynszu, a nie posiada prawa do żadnego lokalu, właściciel będzie musiał czekać na znalezienie mieszkania przez gminę W praktyce dłużnik może zamieszkiwać lokal, dopóki gmina nie znajdzie zastępstwa, a taka sytuacja może trwać latami – pisze serwis bankier.pl.

Możesz dostać odszkodowanie… od niepłacącego lokatora

Gminy mają bowiem duże problemy z lokalami dla osób niepłacących czynszów, choć czasami ze swojej winy. W czasie poszukiwania przez gminę lokalu zastępczego właścicielowi przysługiwać będzie odszkodowanie. Jednak nie od gminy, a od lokatora. A jego odebranie może być skomplikowane – skoro ktoś nie płaci czynszu, trudno oczekiwać, że będzie mieć pieniądze na odszkodowanie.

Inną opcją będzie zapewnienie lokatorowi lokalu zastępczego na koszt właściciela, jednak to będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Tego typu przepisy mogą sprawić, że coraz częstszymi staną się ogłoszenia o „dokwaterowywaniu” dodatkowych lokatorów do niepłacącej osoby. Prawnicy ostrzegają jednak – w ten sposób można wpakować się w problemy.

źródło: innpoland.pl

Share