Tusk zachwycił Gruzinów. Skomentował słowa Władimira Putina o rozpadzie ZSRR

Te słowa to wyraźne odniesienie do wcześniejszych wielokrotnych wypowiedzi prezydenta Rosji. Władimir Putin parę razy stwierdzał, że rozpad Związku Radzieckiego był „największą katastrofą geopolityczną XX wieku i prawdziwym dramatem dla Rosjan”. Szef Rady Europejskiej podczas wizyty w Gruzji powiedział coś zgoła odmiennego.

Donald Tusk skomentował słowa Władimira Putina o rozpadzie ZSRR. • Fot. screen ze strony Facebook.com / Donald Tusk

W środę Donald Tusk był w Erywaniu, gdzie podkreślał, że Armenia jest integralną częścią europejskiej rodziny i europejskiej kultury.

W czwartek szef Rady Europejskiej przybył do gruzińskiego Batumi na XVI Konferencję Międzynarodową „Europejska droga Gruzji”. W tym roku wydarzenie jest poświęcone 10-leciu Partnerstwa Wschodniego. Celem inicjatywy jest zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z Gruzją, Ukrainą, Mołdawią, Azerbejdżanem, Armenią i Białorusią.

To błogosławieństwo, nie dramat

„Upadek Związku Radzieckiego NIE był największą geopolityczną katastrofą stulecia. Dzisiaj w Gruzji chciałbym to powiedzieć głośno i wyraźnie: upadek ZSRR był błogosławieństwem dla Gruzinów, Polaków, Ukraińców i całej Europy Środkowej i Wschodniej. A także dla Rosjan” – napisał na Twitterze Donald Tusk.

e słowa to wyraźny komentarz do wypowiedzi Władimira Putina, który nieraz z tęsknotą i rozrzewnieniem wspominał ZSRR, podkreślając, iż z żalem wspomina rozpad Związku Radzieckiego. Mocarstwowe dążenia Rosji widać było choćby w aneksji ukraińskiego Krymu czy w wojnie rosyjsko-gruzińskiej przed ponad dekadą.

Ważny moment

Tegoroczna konferencja jest istotna o tyle, że odbywa się zaledwie parę dni po wyraźnym kolejnym zaostrzeniu stosunków na linii Tbilisi-Moskwa. Gruzini wyszli na ulice, aby przypomnieć, że Rosja jest agresorem, który okupuje część gruzińskich terytoriów: Abchazję i Osetię Południową.

Ich złość wywołało przemówienie rosyjskiego deputowanego, jakie wygłosił w gruzińskim parlamencie z miejsca, jakie na co dzień zajmuje przewodniczący izby.

źródło: natemat.pl

Share