Triki, dzięki którym gotowanie będzie łatwiejsze

Nawet profesjonalni kucharze mogą potrzebować odpowiednich trików. Niektóre z nich sprawiają, że dania są smaczniejsze lub przygotowanie ich jest szybsze i wydajniejsze.

Gospodarze popularnego programu telewizyjnego postanowili podzielić się swoimi kuchennymi trikami dzięki którym, nawet amatorzy pokochają gotowanie.

#1 Pomidory

,

Krojenie pomidorów lub winogron na mniejsze części to dość mozolne zadanie, dlatego jeśli chcesz wykonać je szybciej wystarczy, że umieścisz wybrane produkty między dwoma plastikowymi pokrywkami, a następnie umieścisz nóż w pozycji horyzontalnej. Ta sztuczka wymaga ostrego noża i precyzyjnego cięcia, ale przyspiesza dzielenie owoców.

#2 Suszenie ziół

Suszenie pietruszki lub mięty może chwilę potrwać, dlatego lepiej jeśli umieścisz wybrane zioła w suszarce do sałaty.

#3 Mrożenie kurczaka

,

Jeśli kupiłaś piersi z kurczaka i masz zamiar je od razu przygotować, przed pokrojeniem umieść ją na około 15 minut w zamrażalniku. W ten sposób mięso z bardzo miękkiego i śliskiego stanie się nieco sztywniejsze i lepsze do przygotowania.

#4 Kuchenne nożyce

.

Para nożyc kuchennych jest niezbędnym gadżetem w kuchni każdego szefa. Użyj ich aby szybko odciąć tłuszcz od kurczaka, pokroić boczek na małe kawałki, a nawet aby posiekać pomidory w puszce, zanim wyciągniesz je z naczynia.

#5 Woda po makaronie

.

Po ugotowaniu makaronu zostaw odrobinę wody w garnku. Dodanie pół szklanki takiej wody do sosu. Woda rozpuszcza skrobie zawartą w makaronie, a to sprawi, że gęsta tekstura sosu stanie się rzadsza.

#6 Deska do krojenia

.

Bardzo często zdarza się, że podczas krojenia deska przesuwa się na kuchennym blacie. Jeśli chcesz temu zapobiec, podłóż pod nią ręcznik papierowy lub ścierkę.

#7 Odkrojone części warzyw

.

Krojąc warzywa lub owoce przygotuj swoje stanowisko. Obok deski umieść zwilżony ręcznik papierowy lub papierową torbę do której wrzucisz obierki i skórki. To sprawi, że zyskasz więcej miejsca na blacie, a odkrojone części nie będą mieszać się z gotowymi warzywami.

#8 Tarka

.

Tarka jest idealna do drobnego posiekania czosnku, cebuli, imbiru lub papryczki jalapeno. Jest to o wiele łatwiejsze i szybsze niż użycie wyciskarki.

#9 Olej

.

Podczas odmierzania lepkich składników spryskaj miarkę olejem, to sprawi że miód czy melasa nie będą przyklejać się do kuchennych przedmiotów. Jedna miarka oleju roślinnego powinna rozwiązać problem lepkości.

#10 Pieczenie ciast i pieczywa

.

Czasami wyciągniecie swojego wypieku z blachy jest bardzo problematyczne. Ciasto kruszy się na każdą stronę i brzydko wygląda. Jeśli chcesz uniknąć tego problemu wystarczy, że pokryjesz blachę długimi warstwami papieru do pieczenia. Ułóż papier po długości i szerokości blachy, tak aby po wyciągnięciu jej z pieca złapać za wystający papier i łatwiej wyciągnąć przygotowany wypiek.

źródło: genialne.pl

Share