Ten kraj jest oburzony wizytą Dudy. Ostra odpowiedź

Nie milkną emocje wokół wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Rosjanie ocenili, że zwiększając liczbę amerykańskich wojsk, Polska popełnia błąd. Ich wpis spotkał się ze stanowczą reakcją ze strony USA.

.

Prezydent Andrzej Duda w środę w Białym Domu podpisał z prezydentem USA Donaldem Trumpem deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA w Polsce. Ogłoszono, że zwiększy się ona o co najmniej 1000 żołnierzy. Co więcej, kupimy od Amerykanów 32 nowoczesne myśliwce F-35.

MSZ Rosji i ambasada Federacji Rosyjskiej w RP stwierdziły, że „z żalem odebrały decyzję Waszyngtonu i Warszawy o rozmieszczeniu w Polsce wzmocnionego kontyngentu wojskowego USA”. „Uważamy, że w ten sposób zadano potężny cios jednemu z kluczowych postanowień Aktu stanowiącego Rosja-NATO z 1997 r.” – podkreślono.

Na oświadczenie natychmiast zareagowała ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Przedstawiciele dyplomacji amerykańskiej uznali, że rosyjskie stanowisko wprowadza w błąd.

„Rozmieszczenie amerykańskich sił wojskowych w Polsce jest całkowicie zgodne z naszymi zobowiązaniami wobec NATO i ma charakter obronny. Należy przypomnieć, że rosyjskie prowokacje wymagały od NATO działań w celu ochrony granic Polski” – zaznaczono.

Georgette Mosbacher dodała, że Rosjanie powinni się wstydzić. „Właśnie z powodu gróźb takich jak te, które wypowiadacie dzisiaj, wspólna deklaracja USA i Polski w sprawie współpracy obronnej podpisana w Waszyngtonie w tym tygodniu była konieczna” – podkreśliła ambasador USA.

źródło: o2.pl

Share