Rydzyk – Wikipedia przytacza największe kontrowersje duchownego

Rydzyk – Wikipedia skupia się nie tylko na okrojonym życiorysie duchownego, ale również kontrowersjach, które przez lata narosły wokół jego osoby. Na co warto zwrócić uwagę, zagłębiając się w działalność redemptorysty?

Rydzyk – Wikipedia, która jest największą, internetową encyklopedią, nie mogłaby ominąć takiej postaci. Tadeusz Rydzyk to najbardziej wpływowy duchowny w naszym kraju. Zyski fundacji, w której jest prezesem, osiągnęły pułap prawie 35 milionów złotych w 2018 roku.

Tadeusz Rydzyk urodził się 3 maja 1945 roku w Olkuszu. Jako młody mężczyzna uczęszczał do Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów, by następnie skończyć teologię i złożyć śluby zakonne i przyjąć święcenia kapłańskie. Duchowny w 1991 roku założył rozgłośnię radiową Radio Maryja i od tego zaczęła się jego kariera medialna.

Rydzyk – Wikipedia przytacza największe kontrowersje duchownego

Podczas wieloletniej posługi kapłańskiej i działalności medialnej, można było słyszeć o wielu kontrowersjach związanych z Ojcem Dyrektorem. Pierwszą i chyba najgłośniejszą była sprawa zbiórek pieniężnych na Stocznię Gdańską. Duchowny ogłosił zbiórkę pieniędzy na ratowanie zakładu, która trwała dwa lata. Po jej zakończeniu okazało się, że „stoczni nie można wykupić”, a zebranych pieniędzy, aż 160 milionów złotych, nikt już więcej nie zobaczył.

Kolejne były kontrowersje antysemickie. W 2007 roku zwrócono się do papieża o odwołanie Rydzyka z pełnionej funkcji. Sprawa dotyczyła problematycznych wypowiedzi. Kolejna sprawa dotyczy mowy nienawiści wobec rządzących. Duchowny w Parlamencie Europejskim powiedział, że Polska jest krajem „totalitarnym, niecywilizowanym i że Polską nie rządzą Polacy”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało z tego powodu notę dyplomatyczną do Watykanu. Jednak jego przedstawiciele jasno zaznaczyli, że wypowiedzi redemptorysty nie angażują Stolicy Apostolskiej ani Kościoła polskiego.

Ojciec Tadeusz Rydzyk jest jedną z bardziej wpływowych osób w naszym kraju. Nic więc dziwnego zatem, że za jego osobą stoją wierni zwolennicy jego działań, ale z drugiej strony jest również wielu przeciwników jego inicjatyw.

źródło: pikio.pl

Share