Nie żyje znany kompozytor Krzysztof Penderecki. Odszedł w wieku 86 lat. Uważano go za jednego z najwybitniejszych artystów tworzących muzykę klasyczną. W ciągu swojej kariery zdobył wiele cennych wyróżnień.

O śmierci muzyka poinformowała rodzina.

Zmarł Krzysztof Penderecki

Póki co nie ma informacji odnośnie tego, jakie były przyczyny śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W listopadzie ubiegłego roku artysta skończył 86 lat.

Wiele osób uważało go za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i dyrygentów tego wieku. Jednak nie tylko muzyka była jego pasją. Wielokrotnie w wywiadach z dumą opowiadał o tym, że zajmuje się uprawą ogrodów.

Szedłem zawsze swoją drogą, zmyliłem pogonie, kiedy awangarda lat 50. i 60. zastygła, ja ciągle poszukiwałem i nieoczekiwanie skręcałem w bok. W Lusławicach zasadziłem dwa labirynty. Jak się sadzi labirynt, to zna się wszystkie drogi
- wspominał artysta.

Kariera znanego kompozytora

Krzysztof Penderecki urodził się 1933 roku w Dębicy. Od najmłodszych lat szlifował swoje zdolności muzyczne. Swoje pierwsze kompozycje tworzył już w wieku zaledwie ośmiu lat. Zajmował się grą na fortepianie i skrzypcach.

W 1958 roku Krzysztof Penderecki ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, która w późniejszym czasie przekształciła się w działającą do dnia dzisiejszego Akademię Muzyczną.

Rok później kompozytor miał swój pierwszy publiczny występ. Miało to miejsce na Festiwalu Warszawska Jesień. Od tamtej pory zaczął zdobywać prestiżowe wyróżnienia.

Krzysztof Penderecki był doceniany nie tylko za swój ogromny talent, ale też wrażliwość i wyjątkową osobowość. Pozwoliło mu to zdobyć międzynarodową sławę.

Ceniono go szczególnie za wykorzystanie sonoryzmu - niekonwencjonalnych, bardzo efektownych technik wydobywania dźwięku z tradycyjnych instrumentów, które usłyszeć można np. w jednym z jego najsławniejszych utworów "Tren - ofiarom Hiroszimy"
- napisano we wspomnieniach muzyka.

W latach 70. XX wieku kompozytor został rektorem krakowskiej Akademii Muzycznej. Z uczelnią współpracował 15 lat.

Poza tym karierę rozwijał także poza granicami kraju. Był między innymi profesorem na amerykańskim Yale University School of Music.

Okazało się także, że ma wyjątkowe umiejętności w zakresie dyrygentury. Zaczął występować z największymi światowymi orkiestrami.

Stworzył wiele utworów, w tym cztery opery i osiem symfonii na potrzeby orkiestry i koncertów instrumentalnych.

Tworzył także muzykę do filmów, takich jak "Lśnienie" Stanleya Kubricka, "Katyń" Andrzeja Wajdy, "Egzorcysta" Williama Friedkina czy "Dzikość serca" Davida Lyncha.

W ciągu swojej kariery Krzysztof Penderecki zdobył cztery razy nagrodę Grammy. Po raz ostatni miało to miejsce w 2017 roku. Co więcej zaledwie 10 lat po ukończeniu studiów zdobył prestiżową Nagrodę Dyrygentów National Academy of Recording Arts and Sciences.

W Polsce nagrodzono go między innymi Orderem Orła Białego, tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

Życie prywatne Krzysztofa Pendereckiego

Prywatnie Krzysztof Penderecki był związany z 13 lat młodszą Elżbietą Penderecką. Przez ponad 50 lat byli małżeństwem. Kiedy zaczynali spotykać się ze sobą miał już opinię "bon vivanta".

Wydawał mi się kimś bardzo młodym, z dużym poczuciem humoru i odpowiedzialnym. Zresztą taki pozostał do dzisiaj. Zafascynowało mnie, że był wielką indywidualnością nie tylko w muzyce, również w stylu bycia
- mówiła jego żona w jednym z wywiadów.

Razem mieli dwójkę dzieci: syna Łukasza i córkę Dominikę. We wcześniejszym małżeństwie z Barbarą Penderecką doczekał się także córki Beaty, która również ma wykształcenie muzyczne.

Może zainteresuje Cię to: ROMUALD LIPKO DO KOŃCA SWOICH DNI KONCERTOWAŁ. CZŁONKOWIE ZESPOŁU PODZIWIALI GO ZA WIELKĄ SIŁĘ

Polecamy także: BLASKI I CIENIE ŻYCIA MARII CALLAS. KILKA SŁÓW O TYM, CO SPOTKAŁO "PRIMADONNĘ STULECIA"

Portal "Życie" poleca: SŁUŻBY NIE WYRABIAJĄ SIĘ Z CHOWANIEM ZMARŁYCH NA KORONAWIRUSA. W KOŚCIELE ODEGRAŁY SIĘ DRAMATYCZNE SCENY