Przyjaciele i rodzina żegnają wielkiego mistrza. Tak mówią o Janie Kobuszewskim

Jan Kobuszewski znany m.in. z Kabaretu Olgi Lipińskiej czy pierwszego polskiego serialu telewizyjnego „Barbara i Jan” odszedł 28 września w wieku 85 lat.

Na mszy, która odprawiana przez biskupa Piotra Jareckiego, obecni byli m.in. aktorzy Maja Komorowska, Andrzej Seweryn, Wiktor Zborowski, Paweł Małaszyński. Mszę poprzedziło odczytanie życiorysu Jana Kobuszewskiego.

Artysta spoczął w rodzinnej mogile na Starych Powązkach. Msza żałobna została odprawiona została w kościele św. Stanisława Kostki przy ul. Hozjusza 2.

Zobacz także: SŁAWOMIR O POCZĄTKACH MIŁOŚCI DO KAJRY. „WYGLĄDAŁA JAK STARA BABA Z WĄSEM!”

Agnieszka Osiecka nazywała go „zmarnowanym Chaplinem polskiego kina”, wielu określało go mianem „największego aktora komediowego w Polsce”. Zagrał pamiętnego majstra w kabarecie „Dudek” i przezabawnego Pana Janka w Kabarecie Olgi Lipińskiej.

Jan Kobuszewski ur. 19 kwietnia w 1934 r. w domu przy ul. Nadwiślańskiej 3 na warszawskim Nowym Bródnie. Jego ojcem był Edward Kobuszewski, a matką – Alina z Kowalskich. Jan miał dwie starsze siostry.

W 1952 r. dostał się bez problemu na PWST. Studia aktorskie ukończył w 1956 r. W tym samym roku – 21 stycznia – zadebiutował rolą dyplomową Cara Dormindonta w „Żołnierzu i biedzie” Samuela Marszaka na scenie Teatru Młodej Warszawy.

Zobacz także: PIS URUCHAMIA CALL CENTER. BĘDĄ DZWONIĆ DO POLAKÓW PRZED WYBORAMI!

Przez ponad 20 lat pracował w teatrach dramatycznych – warszawskim Teatrze Polskim, Teatrze Narodowym i Teatrze Nowym w Łodzi. Od 1976 r. do końca kariery scenicznej w 2013 r. był związany z Teatrem Kwadrat. Do dokonań Kobuszewskiego na tej scenie należą, m.in.: Rotmistrz w „Damach i huzarach” Aleksandra Fredry (1977), tytułowy „Wstrętny egoista” Francoise Dorin (1977) w jego reżyserii, Człowiek ze sztuki „Czy zna pan Mleczną Drogę” Karola Wittlingera (1979) czy tytułowy „Czarujący łajdak” Pierre’a Chesnota (1985) we własnej reżyserii.

Współpracował m.in. z Marcinem Sławińskim, u którego zagrał Elwooda Dowda w spektaklu „Mój przyjaciel Harvey” i Anioła Stróża w „Przyjaznych duszach” Pam Valentine. Wcielił się w postać Spriggsa w „Złodzieju” Erica Chappella w reż. Janusza Majewskiego (2001). W 2003 r. powrócił do repertuaru klasycznego i wystąpił w roli Pantalona w „Słudze dwóch panów” Carla Goldoniego w insc. Waldemara Matuszewskiego.

1. Na zdjęciu: Andrzej Seweryn, Wiesław Gołas, Marta Żmuda Trzebiatowska, Anna Seniuk

.

2. Na zdjęciu: Andrzej Nejman

.

3. Na zdjęciu: Stefan Friedmann i Damian Damięcki

.

4. Na zdjęciu: Maja Komorowska

5. Na zdjęciu: Marek Siudym, Lucyna Malec i Ewa Wencel

.

6. Na zdjęciu: Olga Lipińska

.

7. Na zdjęciu: Wiktor Zborowski, Maria Winiarska

8. Na zdjęciu: Grzegorz Wons

9. Na zdjęciu: Zofia Zborowska

.

10. Na zdjęciu: Joanna Chitruszko i Paweł Małaszyński

.

11. Na zdjęciu: Barbara Burska

12. Na zdjęciu: Janusz Tylman

.

13. Na zdjęciu: Hanna Śleszyńska

.

14. Na zdjęciu: Andrzej Rosiewicz

.

źródło: „kultura.onet.pl”

Share