Premier wprowadził stopień BRAVO-CRP na terenie całego kraju! Co to dla nas oznacza?

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował się na wprowadzenie stopnia alarmowego BRAVO-CRP na terenie całej Polski. Jego decyzja związana jest ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi 2019.

Stopień alarmowy BRAVO-CRP będzie obowiązywać w całej Polsce od czwartku, 10 października, od godz. 00:01, do 14 października, do godz. 23:59.

Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni podczas wyborów parlamentarnych, które odbędą się już w tę niedzielę, tj. 13 października.

Zobacz także: OD STYCZNIA ZROBIMY ZAKUPY TYLKO W 7 NIEDZIEL! SPRAWDŹ DOKŁADNE DATY!

Stopnie alarmowe CRP związane są z zagrożeniem w cyberprzestrzeni, a stopień BRAVO-CRP to drugi na czterostopniowej skali. Zazwyczaj wprowadzany jest w sytuacjach zwiększonego ryzyka wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym.

Podczas obowiązywania stopnia BRAVO-CRP obowiązkiem administracji publicznej jest wzmożony monitoring stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. W czasie jego obowiązywania pracownicy służb zajmujących się bezpieczeństwem sprawdzają dostępność usług elektronicznych i monitorują bezpieczeństwo komunikacji elektronicznej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że podczas obowiązywania stopnia alarmowego bezpieczeństwo jest uzależnione nie tylko od działania służb, ale także od czujności obywateli.

„W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego” – przypomina RCB.

Zobacz także: WAŻNA ZMIANA DOTYCZĄCA RECEPT. BĘDĄ WAŻNE DŁUŻEJ NIŻ OBECNIE!

Stopnie alarmowe są wprowadzane, zmieniane oraz odwoływane przez premiera, który podpisuje stosowne zarządzenia.

Stopień alarmowy BRAVO-CRP był wprowadzony także na czas organizacji i przeprowadzenie tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Najwyższy z czterech stopni alarmowych, ALFA, obowiązywał z kolei podczas tzw. szczytu bliskowschodniego w Warszawie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz w czasie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Źródło: „gazeta.pl”

Share