Poseł Szczerba pogrzebie plany prezesa PiS. Ważny wniosek ws. przyszłości Srebrnej

Michał Szczerba już nieraz dał się we znaki dobrej zmianie. Tym razem najwyraźniej chce zaleźć za skórę samemu prezesowi PiS. Parlamentarzysta PO jest jednocześnie szefem Towarzystwa Przyjaciół Woli, którego siedziba mieści się przy Srebrnej 12.

I w tej właśnie roli Szczerba składa wniosek, który może pokrzyżować plany Jarosława Kaczyńskiego.

Michał Szczerba pogrzebie plany prezesa PiS ws. przyszłości Srebrnej?

Michał Szczerba postuluje, aby stojąca przy Srebrnej 16 kamienica znów została uznana za zabytek. Znów, bowiem zabytkiem formalnie już była – została wykreślona z rejestru w 2015 r., czyli za czasów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

O wykreślenie wnioskowała spółka Srebrna, opierając się na opinii Jakuba Lewickiego, który dowodził, że wartość historyczna tych budynków jest zerowa. Co ciekawe, po przejęciu władzy przez PiS Jakub Lewicki został mazowieckim konserwatorem zabytków.

Opracowując wniosek do ewidencji zabytków Towarzystwo Przyjaciół Woli dotarło do unikalnych zdjęć budynku zakładów…

Gepostet von Towarzystwo Przyjaciół Woli am Donnerstag, 7. Februar 2019

Towarzystwo Przyjaciół Woli prezentuje dowody na to, że kamienica faktycznie jest zabytkiem – to dawny budynek XIX-wiecznej Fabryki Kotłów Bormann, Szwede i S-ka. Sama fabryka to – jak przypomina TPW

– „wielka historia przemysłowej Warszawy. Pracowało tam 700 osób. (…) W jedynym ocalałym budynku przy Srebrnej 16 pracowała dyrekcja i administracja!”.

Michał Szczerba zaś przypomina, iż także w czasie II wojny światowej budynek ten odegrał istotną rolę. Walczyli i ginęli tu żołnierze Powstania Warszawskiego ze Zgrupowania AK Chrobry.

Zabytek na Srebrnej 16

O spółce Srebrna, która mieści się pod inkryminowanym adresem, od niedawna pisze Gazeta Wyborcza w kontekście wycieku nagrań z negocjacji pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim, szefem rządzącej partii PiS a spowinowaconym z nim architektem z Austrii, który sporządził projekt nowej zabudowy i bezskutecznie domaga się zapłaty za wykonaną pracę."Na nagraniu Kaczyński ożywia się, gdy słyszy, że fundacja może mieć 30% dochodu z wynajmu biurowca rocznie. Wzorem są deweloperskie interesy o. Tadeusza Rydzyka." – piszą w GW z 29 stycznia br. Wojciech Czuchnowski i Iwona Szpala w artykule "Taśmy Kaczyńskiego".Poseł Michał Szczerba opowiada o zabytku znajdującym się na posesji przy ul. Srebrnej 16, który chce zburzyć spółka Srebrna, by na jego miejscu ulokować dwie wieże. Budynek został postawiony na przełomie XIX i XX wieku jako część zabudowań przemysłowych. W czasie powstania mieściła się w nim siedziba Zgrupowania AK Chrobry II. Cudem ocalał z wojennej pożogi. Jego elewacja, pierwotnie z cegły, została zdewastowana przez obecnego administratora, który obłożył ją styropianem i otynkował. Towarzystwo Przyjaciół Woli domaga się ponownego wpisania budynku do rejestru zabytków.Poseł Michał Szczerba stwierdził, że skandaliczną ekspertyzę, która wprowadziła w błąd konserwatora zabytków, mówiącą o tym, jakoby budynek wzniesiono po wojnie w latach 50., zamówił jeden z wcześniejszych prezesów spółki Srebrna, Kazimierz Kujda, TW "Ryszard", obecnie prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.https://liberte.pl/zabytek-na-srebrnej-16/

Gepostet von Wolność Równość Demokracja am Sonntag, 10. Februar 2019

Jeśli stołeczny konserwator zabytków ponownie wpisze budynek przy Srebrnej 16 do rejestru, władze spółki Srebrna, czyli jak się okazało de facto prezes Jarosław Kaczyński, każdą decyzję będą musiały uzgadniać z konserwatorem zabytków.

Share