Do stycznia przyszłego roku można składać wnioski w kolejnej edycji programu Senior plus. To program, który zapewnia wsparcie finansowe gminom, powiatom i samorządom wojewódzkim, które chcą utworzyć nowe lub wesprzeć już istniejące Dzienne Domy i Kluby dla seniorów.

Warto wspomnieć, że w budżecie państwa na przyszły rok przewidziano aż 80 milionów złotych na realizację programu Senior plus. Z tej puli 20 milionów zostanie przeznaczone na otwarcie nowych placówek, natomiast 56 milionów złotych pokryje bieżącą działalność obiektów już istniejących. Pozostałe 4 miliony złotych zostaną przeznaczone na obsługę techniczną programu.

Na utworzenie nowego Klubu Seniora można będzie otrzymać dotację w wysokości do 150 tysięcy złotych. Natomiast na utworzenie Dziennego Domu Seniora można będzie otrzymać nawet 300 tysięcy złotych. Rząd jest gotowy pokryć do 80 procent całkowitego kosztu realizacji projektu.

Warto również wspomnieć, że dofinansowaniem z budżetu państwa mogą zostać objęte już istniejące placówki. Te mogą liczyć na kwoty w wysokości do 300 złotych miesięcznie na utrzymanie jednego miejsca w Dziennym Domu „Senior plus” oraz do 200 złotych na utrzymanie jednego miejsca w Klubie „Senior plus”.

To pomaga odzyskać uśmiech

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że tego typu ośrodki cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, a liczba domów i klubów seniora systematycznie rośnie:

Na koniec 2018 r. było ich ok. 500, kolejne jeszcze powstaną w tym roku. Nie mamy już białych plan na mapie naszego kraju, ale oczywiście, patrząc na to, że samych samorządów gminnych jest ponad 2,5 tys., nadal mamy jeszcze trochę do zrobienia.

Kobieta tłumaczy, że inwestycja w Dzienne Domy i Kluby dla seniorów jest szczególnie ważna dla polskiego rządu. Marlena Maląg podkreśla, że tego typu placówki zwiększają komfort życia emerytów:

To pomaga odzyskać uśmiech, radość, chęć do życia. To jest bardzo ważne. Będziemy starali się dalej wspierać zadania w zakresie szeroko rozumianej polityki senioralnej, aby osobom starszym żyło się coraz lepiej.

Minister Marlena Maląg podkreśla również, że to niezwykle ważne, by takie placówki powstawały także w mniejszych miejscowościach, gdzie osoby starsze nie mają dostępu do wielu rozrywek:

Cieszy nas, że kluby powstają także w małych miejscowościach, a osoby starsze mogą aktywnie spędzić dzień, popołudnie, w zależności od swoich potrzeb. Seniorzy chętnie przychodzą do domów i klubów, by korzystać z proponowanych tam form aktywności.

Na portalu "Życie" zobaczysz także... DONALD TUSK POKAZAŁ ZDJĘCIE Z WNUCZKĄ. BYŁY PREMIER JEST ROZPROMIENIONY, TEN WIDOK CHWYCI KAŻDEGO ZE SERCE
Warto sobie przypomnieć... NIESPODZIEWANA ZMIANA W EMERYTURACH, JEST JUŻ PROJEKT USTAWY. ŚWIADCZENIA MOGĄ BYĆ WYŻSZE NAWET O KILKASET ZŁOTYCH
Portal "Życie" informuje również o... DO DWÓCH MILIONÓW POLAKÓW MOGŁY TRAFIĆ LEKI ZANIECZYSZCZONE TRUJĄCĄ SUBSTANCJĄ. W MINISTERSTWIE ZDROWIA ZWOŁANO SZTAB NADZWYCZAJNY