PiS reaguje na słowa Netanjahu. Mazurek zapowiada uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust

Premier Izraela miał powiedzieć w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, że Polacy pomagali zabijać Żydów podczas II wojny światowej – podały izraelskie media. Niejako w odpowiedzi na wypowiedź premiera Izraela, Beata Mazurek zapowiedziała uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust.

Ledwo w Warszawie zakończyła się konferencja bliskowschodnia, a stosunki polsko-izraelskie zostały wystawione na kolejną próbę. Najpierw amerykańska dziennikarka Andrea Mitchell w relacji z konferencji bliskowschodniej powiedziała, że podczas powstania w warszawskim Getcie Żydzi walczyli „przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”.

.

Pod wpływem polskich protestów i jednoznacznego stanowiska Światowego Kongresu Żydów, Mitchell przeprosiła za swoje słowa.

W międzyczasie w świat poszła wiadomość, którą najpierw przekazał korespondent gazety „Jerusalem Post”. Premier Izraela podczas wizyty w Warszawie miał powiedzieć wprost, że Polacy razem z Niemcami brali udział w Holokauście.

W reakcji na to, co się stało w tle konferencji w Warszawie, rzeczniczka PiS napisała (pisownia oryginalna – red.) wieczorem na Twitterze:

„Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PiS zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za holokaust wz. z niedopuszczalnymi wypowiedziami które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej.”

Share