Pierożki Leniwe, Jak Przed Wojną Robiła Babcia – Przepis

W cyklu „Sentymentalny wtorek” odświeżamy przepis na klasyczne leniwe pierogi, które wielu osobom kojarzą się z dzieciństwem.

Danie to robiły z powodzeniem nasze babcie i prababcie, więc nic dziwnego, że instrukcja przygotowania znalazła się w książce Marty Norkowskiej w 1904 roku.

Przysmak przygotowała autorka bloga „Przepisy tradycyjne”. Porcja dania kosztuje zaledwie 2,50 zł!

Składniki

  • 250 g twarogu
  • 50 g mąki
  • 2 żółtka
  • 1 łyżeczka masła
  • odrobina soli
  • odrobina bułki tartej

fot: kucnia.wp.pl

 

Przepis
W większej misce połączyć twaróg, mąkę, żółtka i masło. Doprawić odrobiną soli i lekko wyrobić ciasto rękoma. Ciasto przełożyć na stolnicę oprószoną mąką i nadać mu owalny kształt, a następnie uformować długi, grubszy „sznurek”.

Gotowy dzielić nożem, krojąc ukośnie na małą kostkę. Leniwe gotować we wrzącej i osolonej wodzie. Gdy wypłyną, wyciągnąć za pomocą cedzaka. Podawać z podgrzaną na masełku bułką tartą

Oryginalny przepis Marty Norkowskiej z 1904 roku:

„Utrzeć funt świeżego suchego twarogu, dodać 1/4 funta mąki, 5 żółtek, łyżkę masła i trochę soli, wszystko dobrze wymieszać, wyłożyć na stolnicę mąką posypaną, potaczać okrągłe wałki, każdy z nich płaszyć nożem karbowanym, pokrajać ukośne małe pierożki i wrzucać do gotującej się wody; gdy wypłyną na wierzch wybrać je łyżką durszlakową na gorący półmisek i polać masłem zrumienionym z bułeczką. Oddzielnie można podać bitą śmietanę i cukier z cynamonem.” Smacznego!

źródło: przygarach.pl

Share