Pamiętasz jesienią o tym przepisie? Możesz zapłacić kilkaset złotych mandatu!

Wraz z nastaniem jesieni kierowcy muszą pamiętać o przepisach, które są szczególnie ważne dla tej pory roku. Warto mieć je na uwadze, bo za gapiostwo możemy zapłacić kilkaset złotych mandatu i złapać punkty karne.

Niektóre z przepisów stają się szczególnie aktualne właśnie jesienią. Jednym z najbardziej powszechnych błędów jest korzystanie ze świateł LED-owych w czasie deszczu lub występowania mgły. Auto poruszające się z tymi światłami jest słabo widoczne.

Zobacz także: TRWA WIELKA AKCJA SMOG. POLICJA WLEPIA MANDATY I ODBIERA DOWODY REJESTRACYJNE!

Jeśli drogówka złapie nas na jeździe dziennej ze światłami LED-owymi może nam wypisać mandat w wysokości do 200 złotych oraz dać 2 punkty karne.

Kierowcy często nie wiedzą jak się zachować, kiedy na drodze jest mgła. Decydują się wtedy na złe światła. Prawo o ruchu drogowym w art. 30 określa, że tylne światła przeciwmgielne są dopuszczone do użytku, gdy widoczność jest mniejsza niż 50 metrów.

Bardzo często jednak te światła, jak i przednie, są nadużywane, ponieważ włącza się je nawet przy minimalnym zamgleniu. W takiej sytuacji drogówka może wlepić nam nawet 100 złotych mandatu i 2 punkty karne.

Ważne jest również utrzymanie samochodu w czystości. Na reflektorach nie powinien zalegać brud czy błoto, ponieważ ogranicza to ich jasność. Bardzo istotne jest, abyśmy byli doskonale widoczni na drodze i sami mieli doświetlone pole widzenia.

Zobacz także: POLICJA BĘDZIE SPISYWAĆ PRZEBIEG KAŻDEGO AUTA. NOWE PRZEPISY MAJĄ WEJŚĆ W ŻYCIE DO NOWEGO ROKU

Kluczowe jest też, aby szyby w samochodzie nie były oszronione. Kierowca powinien mieć dobrą widoczność w trakcie jazdy, jest to jego obowiązkiem.

Źródło: „pomorska.pl”

Share