Nieoficjalnie: Kujda podjął decyzję w sprawie dymisji z funkcji szefa NFOŚiGW

Kazimierz Kujda podał się do dymisji z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – podało RMF FM powołując się na informację z nieoficjalnego źródła. Na wtorek zwołano także radę nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Najprawdopodobniej rada Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmie rezygnację prezesa Kujdy i być może wybierze jego następcę.

Kazimierz Kujda, szef NFOŚiGW, podał się do dymisji – ustaliło nieoficjalnie RMF FM. Stało się tak w następstwie ujawnienia informacji ze zbioru zastrzeżonego o jego współpracy z SB.

Już w poniedziałek pojawiły się doniesienia, że Kazimierz Kujda oddał się do dyspozycji Jarosława Kaczyńskiego. Natomiast prezes PiS nakazał ministrowi środowiska przyjęcie rezygnacji Kujdy. To następstwo ujawnienia informacji o współpracy z SB szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W piątek „Gazeta Wyborcza” oraz Onet podały, że Kazimierz Kujda – wieloletni prezes spółki Srebrna – był zarejestrowany jako tajny współpracownik peerelowskich służb o pseudonimie Ryszard. Prezes PiS Jarosław Kaczyński utrzymuje, że nie wiedział o współpracy Kujdy ze służbami specjalnymi PRL.

Z zapisu w zbiorze zastrzeżonym wynika, że TW „Ryszard” prowadzony był przez bezpiekę w Siedlcach i miał z nią współpracować w latach 1979-87, a jego akta to dwa tomy – teczka personalna oraz teczka pracy. Do kwietnia 2018 r. teczki Ryszarda znajdowały się w zbiorze zastrzeżonym (zbiorze Z).

Sam Kujda tłumaczył, że nigdy nie podjął współpracy z SB, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy. Przyznał, że mógł podpisać jakieś dokumenty ubiegając się o wyjazd za granicę.

źródło: RMF FM

Share