Wiadomości na temat śmierci wybitnego Polaka obiegły media. Nie żyje Z. Szostak. Jego spektakularne osiągnięcia imponują, a jego odejście jest ogromną stratą dla polskiej kultury.

Wiadomości o śmierci tej postaci są ciosem dla Polaków. Nie żyje Z. Szostak, wybitna postać, której działalność miała gigantyczny wpływ na rozwój kultury naszego kraju.

Smutne wiadomości obiegły media

Wiadomości na temat śmierci Zdzisława Szostaka obiegły media. Niezwykle utalentowany dyrygent i kompozytor zmarł w sobotę. Miał 89 lat. Jego działalność jest bardzo ceniona w środowiskach artystycznych. Był postacią, która miała znaczący wkład w rozwój polskiej kultury.

Przez całe swoje życie związany był z życiem kulturalnym Łodzi, mimo że urodził się w Sosnowcu. Na Śląsku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną, która okazała się być początkiem jego wielkiej kariery. Minister kultury, Piotr Gliński, wystosował specjalną wiadomość związaną z tym przykrym wydarzeniem.

Bogata działalność artystyczna

Zdzisław Szostak w latach 1971-1987 r. był dyrygentem i zastępcą dyrektora do spraw artystycznych w Filharmonii Łódzkiej. Później zajął się przekazywaniem swojej wiedzy innym i pracował jako pedagog w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (późniejszej Akademii Muzycznej) w Łodzi, prowadząc orkiestrę symfoniczną tej uczelni. Dzielenie się swoimi umiejętnościami zawsze było bardzo istotną częścią jego życia.

Zajmował się również komponowaniem muzyki filmowej. Stale współpracował z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie i Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi. Jest autorem muzyki do takich dzieł jak: „Aria dla atlety”, „Królowa Bona”, „Limuzyna Daimler-Benz”, „Znachor”, „Koniec świata”, „Księga wielkich życzeń”, „Listy miłosne”, „Glina”.

– Nie żyje prof. Zdzisław Szostak. Człowiek-instytucja, nestor łódzkiej sceny muzycznej, twórca niezapomnianej muzyki filmowej, doskonały interpretator, pedagog. To wielka strata dla polskiej kultury i dla Łodzi – napisał na Twitterze szef resortu kultury, Piotr Gliński.

Szostak zostanie zapamiętany jako wybitny muzyk, ale również jako wspaniały nauczyciel i bardzo ważna postać, odpowiedzialna za rozwój polskiej kultury i sztuki. Warto również przypomnieć, że rok temu profesor został uhonorowany gwiazdą w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej.

Źródło: Onet