Kto powinien rywalizować z Andrzejem Dudą w wyborach prezydenckich? Internauci wskazali najlepszego kandydata

Kto z Koalicji Obywatelskiej powinien wystartować w wyborach prezydenckich w 2020 r. przeciwko Andrzejowi Dudzie? Respondenci sondażu internetowego SW Research dla „Rzeczpospolitej” wskazują, że o fotel prezydenta powinien powalczyć Donald Tusk, szef Rady Europejskiej. W roli najlepszego kandydata opozycji wskazało go 25,8 proc. ankietowanych internautów.

Kto wystartuje w wyborach prezydenckich w 2020 roku? Prezydent Andrzej Duda jeszcze nie ogłosił, że będzie się ubiegał o reelekcję. Nie wiadomo też, kogo wskaże Koalicja Obywatelska. • fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Kogo jeszcze wskazali respondenci? Według 11,5 proc. badanych internautów o funkcję prezydenta RP powinien ubiegać się obecny prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Trzecia w kolejności wskazań jest Barbara Nowacka (6,8 proc.), która o pół punktu procentowego wyprzedza czwartego kandydata internautów, Grzegorza Schetynę (6,3 proc.)

35,2 proc. ankietowanych internautów nie miało zdania na temat tego, kto byłby najlepszym reprezentantem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2020. Z kolei 14,2 proc. z nich wskazało innego kandydata niż wcześniej wymienieni.

Donald Tusk częściej był wskazywany przez internautów płci męskiej, osoby powyżej 50 roku życia, ludzi z wykształceniem powyżej zawodowego, zarabiających ponad 5 tys. zł miesięcznie, oraz mieszkańców miast do 20 tys. mieszkańców i od 20 do 99 tys. mieszkańców.

Szef Rady Europejskiej, były premier RP i lider PO, nie ogłosił zamiaru kandydowania w nadchodzących wyborach prezydenckich. Deklaracja taka nie padła także z ust obecnie urzędującego prezydenta, Andrzeja Dudy, wcześniej polityka PiS.

źródło: natemat.pl

Share