Korzystasz z tego eko-produktu? Został wycofany, grozi nowotworem

Nowotwór nieodmiennie przeraża wielu ludzi. Tym razem jedna z najcięższych chorób mogła uderzyć wszystkich, którzy korzystali z popularnego eko-produktu. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o zaprzestanie korzystania z przedmiotu i wycofał go ze sklepów.

Nowotwór to bez wątpienia jedna z bardziej drastycznych chorób, z jaką może się zmagać organizm. Okazuje się, że związki chemiczne mogące spowodować chorobę nowotworową, mogły znaleźć się w jednym z najpopularniejszych produktów popularnej sieci sklepów.

.

Nowotwór powoduje popularny eko-produkt. Sanepid przestrzega

Okazuje się, że popularne bambusowe kubki, które można było kupić w sklepie Aldi, mogą zawierać związki odpowiedzialne za tworzenie się i rozwój choroby nowotworowej. O problemie z produktem sanepid poinformował za pomocą specjalnego komunikatu na swojej stronie.

W próbkach produktu badanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono migrację formaldehydu na poziomie, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów […]. Nie należy używać kubków wskazanych w komunikacie do spożywania żywności, w tym napojów – napisał na swojej stronie Główny Inspektorat Sanitarny

Klienci są proszeni o dokonywanie zwrotów do sklepu.

Kubki w Polsce znalazły się przez niedopatrzenie ze strony niemieckiego giganta handlowego, jakim jest firma Aldi. Firma posiada w Polsce sieć marketów, które są dyskontami. Inspektorat Sanitarny po poinformowaniu firmy o usterce ich produktu nakazał przedsiębiorstwu usunięcie wadliwych kubków.

– Firma ALDI Sp. z o.o., po otrzymaniu sprawozdania z badań podjęła natychmiast procedurę wycofania „Kubków”, które pozostały w sprzedaży. Wszystkie niezgodne wyroby zostały zutylizowane w punktach sprzedaży. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują działania prowadzone przez przedsiębiorcę – czytamy na stronie Inspektoratu.

Czym jest szkodliwy formaldehyd?

Formaldehyd, czyli aldehyd mrówkowy jest związkiem chemicznym, który inaczej jest zwany formaliną. W chemii stosuje się go jako konserwant, środek dezynfekujący czy bazę do produkcji kosmetyków, a także tworzenia preparatów naukowych.

Według najnowszych badań nadmierny kontakt i ilość aldehydu mrówkowego może mieć działanie kancerogenne i teratogenne (obniżające płodność).

Według statystyk badanych, jak też zdaniem wielu znawców chemii, jego dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 0,15 mg/kg masy ciała. Nie wiemy, w jakim stopniu przekroczone zostały normy zastosowania formaliny w danych produktach, aczkolwiek sklep i służby sanitarne apelują o zaprzestanie korzystania z kubka bambusowego, który znalazł się w ofercie popularnego sklepu.

źródło: pikio.pl

Share