Kłopoty programu Mieszkanie Plus. Nie zbudowali od podstaw ani jednego mieszkania

Co zrobi rząd Morawieckiego z programem Mieszkanie Plus? W jego ramach nie powstała ani jedna inwestycja, która byłaby od podstaw w nim realizowana. Rośnie za to komercyjna odnoga programu a na dodatek będziemy mieli kolejny system dopłat do czynszów.

Nowy program rządu ma się nazywać Mieszkanie na Start. W jego ramach państwo będzie dopłacać do wynajmu lokali mieszkalnych. Grupą docelową są osoby, których nie stać na kupno własnego lokum, jednak zarabiające zbyt dużo, by starać się o przyznanie mieszkania socjalnego albo komunalnego – pisze Interia.pl.

Odbiorcami dopłat będą mogli być obywatele Polski lub cudzoziemcy mający prawo pobytu na terytorium RP. Jednocześnie nie mogą oni posiadać żadnego innego mieszkania lub domu. Poziom zarobków musi być wystarczający, by samodzielnie opłacać czynsz w wynajmowanym mieszkaniu.

Na przykład w przypadku singla lub singielki ma to być 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. Każdy kolejny członek rodziny podwyższa kryterium dochodowe o 30 procent.

Skąd pieniądze?

W tym roku program Mieszkanie na Start ma mieć budżet w wysokości 200 mln złotych i o taką sumę będzie co roku zwiększany. Pieniądze mają pochodzić z wygaszonego już programu Mieszkanie dla Młodych. Niestety, pewne jest to, że w ramach nowego projektu nie będzie szans na wykup lokalu.

Magdalena Paluch z działu analiz agencji nieruchomości WGN stawia tezę, że program Mieszkanie Plus jest obecnie wygaszany. Chodzi oczywiście o wersję niekomercyjną, opartą na gruntach przekazanych państwu przez firmy i samorządy. Miał się tym zajmować Krajowy Zasób Nieruchomości, ale jego działalność po dwóch latach jest symboliczna a rząd szykuje nowelizację ustawy o tej instytucji.

W wersji komercyjnej programu Mieszkanie Plus dzieje się o wiele więcej. Kupowaniem mieszkań zajmuje się Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który jesienią 2018 roku został właścicielem spółki BGK Nieruchomości, realizującej inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus.

źródło: innpoland.pl

Share