GIF wstrzymał obrót aż 6 leków na przeziębienie. „Wystąpiło zagrożenie dla zdrowia publicznego”

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wstrzymaniu obrotu wszystkich preparatów zawierających fenspiryd. Jak się okazało, „bardziej szkodzą, niż leczą”. Znamy listę wstrzymanych leków.

Wśród wstrzymanych produktów są wszystkie zawierające substancję fenspiryd – od tabletek dla dorosłych, po syropy dla dzieci. Jak czytamy na portalu „mgr.farm”, „badania niekliniczne w zakresie zarejestrowanych wskazań doprowadziły do wniosku, że (…) lek bardziej szkodzi, niż leczy”.

GIF wstrzymał obrót wszystkich serii leków z fenspirydem, m.in. syrop Pulneo

Na liście leków są: wszystkie serie Pulneo, Fosidal, Fenspogal, Eurespal, Eurefin i Elofen. Decyzja dotyczy preparatów we wszystkich możliwych dawkach, smakach i formach.

.

.

.

7 lutego firma Les laboratoires Servier, posiadająca pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leku Eurespal poinformowała prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych o decyzji o wycofaniu wspomnianego preparatu z obrotu.

W związku z tym został złożony wniosek do GIF. Francuska agencja wystąpiła również o wszczęcie pilnej procedury unijnej. Po jej przeprowadzeniu zapadnie decyzja czy wstrzymanie obrotu było decyzją słuszną, czy może fałszywym alarmem.

Wstrzymanie obrotu leków z fenspirydem wprowadzono pod rygorem natychmiastowej wykonalności. Jak czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, wystąpiło zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Źródło: gif.gov.pl, mgr.farm

Share