Gdańszczanin piecze chleb jak 100 lat temu

Przedstawiamy wam Ryszarda Majchrowskiego (73 l.) z Gdańska. To piekarz, który do dziś piecze chleb starymi metodami. Używa ponad 100-letnich maszyn, a nowe technologie i przepisy omija szerokim łukiem.

.

W historycznej części miasta, nieco na uboczu znajduje się niepozorny budynek. To właśnie tutaj pan Ryszard piecze chleb.

.

– Sam robię kwas chlebowy i przygotowuję ciasto – mówi piekarz. – Pieczywo sprzedajemy na miejscu, przyjeżdżają do nas ludzie z całego Gdańska. Zaopatrujemy też wiele sklepów. Mieszkańcy doceniają naszą tradycję. Rano ustawiają się kolejki, co cieszy.

.

– Mąka, kwas, drożdże, woda oraz sól, więcej nie potrzeba – mówi piekarz. – Przepis w dawnych latach nie był żadną tajemnicą, dziś powoli odchodzi w zapomnienie, a większość piekarzy nie poradziłoby sobie w naszej piekarni. Dziś piecze się w inny sposób i niestety do wypieków dodaje się chemii. Takich jak ja już prawie nie ma, ale mam nadzieję, że tradycja mojej rodziny i takiego stylu pieczenia będzie kontynuowana.

.

Interes pan Ryszard odziedziczył po ojcu Józefie, który założył piekarnię w 1945 r. Pracę w rodzinnej piekarni przy ul. Dolna Brama 12 rozpoczął w 1982 r. z czasem przejął interes. Do dziś nie zmienił nic w sposobie wytwarzania pieczywa.

ródło: fakt.pl

Share