Dlaczego warto dodawać ocet do każdego prania. Powód jest genialny

Z pewnością nie jestem jedyną osobą, która uwielbia położyć się do łóżka, po tym jak założyło się świeżo wypraną pościel. Nie chodzi tylko o zapach, ale także o to uczucie miękkości, które natychmiast nas relaksuje.

Dodanie płynu do płukania tkanin podczas prania pościeli jest czynnością konieczną, jeśli zależy nam na uzyskaniu tego przyjemnego efektu. To znaczy tak mi się wydawało do niedawna. Aż moja babcia zdradziła mi pewną sztuczkę z octem. Gdy tylko ją wypróbowałam, zrozumiałam, że będę ją stosować przy każdym praniu.

Niestety kupowane przez nas zmiękczacze do tkanin lub płyny do płukania zawierają całą gamę środków chemicznych, które bardzo źle wpływają na materiały i mogą prowadzić do szybszego niszczenia naszych ubrań, podaje Expressen.

Ale to nie wszystko, za trwałość zapachu w takich środkach często odpowiadają ftalany (sole i estry kwasu ftalowego). Ftalany mogą zaburzać gospodarkę hormonalną – zwłaszcza u dzieci i są przyczyną powstawania alergii.

Oczywiście to nie jedyne problemy, jakie wiążą się ze stosowaniem takich środków chemicznych. Są to dość złożone substancje i trudno się rozkładają, a przecież wraz z wodą są odprowadzane z pralki i trafiają do kanałów, skąd często wędrują do rowów, czy rzek i mogą zatruwać środowisko.

Zrezygnuj z chemii
Okazuje się, że środki chemiczne możemy zastąpić produktem, który wiele osób z nas ma w kuchennej szafce – białym octem winnym. Daje on ten sam efekt, a jest nieszkodliwy. Dodatkowo ocet ma zbawienny wpływ na utrzymanie pralki w czystości.

Ocet neutralizuje przykre zapachy, które wywołują bakterie. Warto także dodać, że jest tańszy od chemicznych środków do prania i konserwacji pralki.

Aby dodatkowo nadać praniu przyjemny zapach, ocet można zmieszać z olejkami eterycznymi, np. z olejkiem lawendowym. W ten sposób pranie będzie miało przyjemny i relaksujący zapach.

,

Przepis na domowy płyn do płukania tkanin:

  1. Wlej ocet do szklanej butelki lub słoika.
  2. Na każdą szklankę octu użyj 10-15 kropli olejku eterycznego.
  3. Zakręć butelkę/słoik i starannie wymieszaj.
  4. Mieszaj przed każdym użyciem, aby rozprowadzić olejki.
  5. Podziel się tym sposobem na pranie ze znajomymi! Na pewno będą Ci wdzięczni!

źródło: pl.newsner.com

Share