Wiele osób posiada psy, a jeszcze więcej chciałoby je mieć. Ci czworonożni podopieczni cechują się wiernością, stają się najlepszymi przyjaciółmi człowieka, którego bezwarunkowo kochają. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na psią sympatię.

Czy pies rozpoznaje kłamstwa?

Każdy, kto miał do czynienia z psami, wie, że to mądre zwierzęta, które wiele rozumieją, a gdy zostaną odpowiednio poprowadzone, będą także wiele umieć. Nie każdy jednak wie, że są aż tak spostrzegawcze.

Jeden z przedstawicieli uniwersytetu w Japonii, Akiko Takaoka, chciał sprawdzić, czy pies rozpozna kłamstwo i czy obdarzy kłamcę zaufaniem.

W badaniu wzięły udział 34 psy. Na początku pokazano zwierzętom pojemniki z karmą. Czworonogi podążały w tym kierunku, by dostać nagrodę. Następnie pokazywano psom puste pudełka – biegły do nich, choć nie otrzymywały nagrody.

Gdy później znów pokazywano pojemniki zawierające karmę, zwierzęta nie reagowały, gdyż wcześniej otrzymały sygnały o pustych pudełkach.

Tak samo zachowywały się wszystkie psy. Potraktowały autorów badania jak kłamców i nie chciały już wykonywać ich poleceń.

Psy wyczuwają złych ludzi

Okazało się, że psy wyczuwają również ludzi o złych intencjach. W ramach eksperymentu psy przebywały ze swoimi właścicielami w towarzystwie innych osób, które zachowywały się wulgarnie. Następnie te osoby wyciągały przysmaki dla psów.

Żaden pies nie wziął smakołyku od osób, których zachowanie było według niego złe. Z kolei od tych, którzy byli mili dla ich właścicieli, zwierzęta chętnie przyjmowały przysmaki.

Należy pamiętać, że pies jest istotą bardzo spostrzegawczą i inteligentną. Dlatego posiadanie tych czworonogów nie jest dla każdego. Warto przed decyzją o zakupie lub adopcji psiaka zaczerpnąć fachowych porad, by wiedzieć, jak żyć z tym zwierzęciem pod jednym dachem.

Przypomnij sobie o… GRINGO. KOT, KTÓRY SKRADŁ NASZE SERCA. CZY TE OCZY MOGĄ KŁAMAĆ? CHYBA NIE

Jak informował portal Życie: TEN HUSKY WYBRAŁ WŁASNEGO KOCIAKA, ABY ZABRAĆ GO ZE SCHRONISKA. NIEZWYKŁA HISTORIA ZWIERZĘCEJ PRZYJAŹNI

Portal Życie pisał również o… ZBIGNIEW WODECKI NIE WSTYDZIŁ SIĘ O TYM MÓWIĆ. CZY FANI WZIĘLI SOBIE DO SERCA JEGO OSTATNIE PRZESŁANIE