CERT Polska ostrzega przed fałszywymi mailami. Jak chronić się przed cyberprzestępcami?

CERT Polska ostrzega przed zainfekowanymi mailami, które otrzymało już tysiące Polaków. Cyberprzestępcy dopuszczają się szantażu i w zamian za niespełnienie ich żądań, grożą udostępnieniem w sieci wszystkich danych osobowych, hasła do kont bankowych i prywatnych plików. A wszystko to przez wirusa, który ukryty jest w reklamie.

– Uwaga! Ostrzegamy przed nową odsłoną znanego szantażu prywatnymi nagraniami z kamery internetowej. Cyberprzestępcom udało się pozyskać rozszerzone dane o ofierze (w tym PESEL, numer telefonu, lokalizacja ofiary) – taką wiadomość możemy znaleźć na Twitterze CERT Polska.

Zobacz także: Bank Pekao wystosował pilne ostrzeżenie do klientów. Wielu może stracić wszystkie pieniądze

Zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci ostrzega użytkowników Internetu przed mailami, które mogli otrzymać na swoje skrzynki pocztowe. Hakerzy grożą ujawnieniem intymnych zdjęć, nagrań lub danych. W ten sposób przestępcy chcą zastraszyć ofiary i uzyskać korzyści majątkowych.

– Mam Twoje wszystkie dane i mogę zamienić Twoje życie w piekło. Łatwo nie odpuszczam. Ty decydujesz – zapłać albo żyj w piekle ze wstydu – grożą cyberprzestępcy.

– Za pomocą połączenia VPN skopiowałem na mój serwer wszystkie twoje dane osobowe, zdjęcia, filmy, dokumenty, kontakty (numery telefonów, maile) Twoich znajomych i rodziny – możemy przeczytać w treści maila.

Zobacz także: Czy korzystanie z telefonu komórkowego zwiększa ryzyko wystąpienia guza mózgu? Znamy stanowisko lekarza

CERT Polska przestrzega przed wiadomościami tego typu i zachęca do zawiadamiania ich w przypadku otrzymania podobnego maila.

Źródło: fakt.pl

Share