W wieku 80 lat zmarł polski tłumacz, pisarz i archeolog Andrzej Polkowski. Najbardziej znany był z tłumaczenia serii książek o przygodach Harry’ego Pottera.

Andrzej Polkowski zmarł 5 września. Poinformował o tym jego syn. Poprosił także o nieskładanie kondolencji. „W swoje 80-letnie urodziny odszedł do Niebieskiego Królestwa mój ukochany Tata, ukochany mąż dla mojej Mamy, dziadek, pradziadek i przyjaciel wielu innych. Odszedł szybko, w swoich ukochanych Górkach, po dobrym śniadaniu zrobionym przez żonę. Zaskoczył nas wszystkich, którzy najpierw w wielkim smutku, a teraz trochę pogodniejsi myślimy o tym, jak Mu teraz jest w Królestwie, w które tak gorąco wierzył. Był i jest dla mnie nie tylko Ojcem, ale i Przyjacielem” – napisał.

Pogrzeb pisarza odbędzie się w środę na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie.

Andrzej Polkowski największą popularność zdobył po tym, jak przetłumaczył na język polski serię książek o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling. Przetłumaczył także między innymi „Opowieści z Narnii”, „Opowieść wigilijną” czy „Księgę dżungli”, a także przekładał przemówienia i homilie Jana Pawła II, wygłoszone w języku angielskim.

źródło: wprost.pl