Alarm przerwał konwencję ugrupowań lewicowych

Sobotnia konwencji ugrupowań lewicowych: SLD, Wiosny i Lewicy Razem, które wspólnie startują w wyborach została przerwana ze względu na alarm przeciwpożarowy. – Daliście czadu, jest ogień, przegięliście – zażartował Robert Biedroń, po czym wezwał zgromadzonych do opuszczenia warszawskiej Areny Ursynów. Po chwili konwencja została wznowiona.

.

Zanim ogłoszono ewakuację przemówił Adrian Zandberg i Włodzimierz Czarzasty. W trakcie mowy Roberta Biedronia włączył się alarm przeciwpożarowy. Akurat mówił o związkach partnerskich i równości małżeńskiej. Po wznowieniu konwencji lider Wiosny dokończył swoje przemówienie.

Biedroń: Przerwiemy piekło kobiet

– Polska jest kobietą, więc cierpienie Polek jest cierpieniem nas wszystkich. Czas zakończyć piekło kobiet – powiedział Robert Biedroń, a chciałby to osiągnąć poprzez zapewnienie im dostępu do nowoczesnej antykoncepcji, w tym do pigułki „dzień po”, legalnego usuwania ciąży do 12. tygodnia na żądanie oraz likwidację klauzuli sumienia.

Biedroń zapowiedział również likwidację IPN, Rady Mediów Narodowych i Polskiej Fundacji Narodowej. Inny postulat to utworzenie urzędu Rzecznika Praw Zwierząt, zakazanie chowu klatkowego i likwidacja ferm zwierząt futerkowych.

– W naszej wolnej, wspólnej Polsce nikomu nie będziemy mówić o tym, jak ma żyć i kogo kochać, dlatego wprowadzimy związki partnerskie i równość małżeńską – podkreślał.

– Wprowadzimy kasy fiskalne dla księży i zlikwidujemy fundusz kościelny i opodatkujemy tacę. Wycofamy też lekcje religii ze szkół. Koniec ze wspieraniem bogatego Kościoła! – zadeklarował Biedroń. Biedroń nawiązał też do słów abp. Marka Jędraszewskiego. – Nie ma czegoś takiego jak tęczowa zaraza.

Jest zaraza nienawiści, która opanowała niektórych polityków i księży. Gdy oni chcą tworzyć strefy wykluczające innych, my będziemy tworzyć strefę miłości, która nazywa się Polska – obiecał lider Wiosny.

Zandberg: Lewica to życie bez lęku

– Polska musi zadbać o zwykłych ludzi – taką Polskę zbuduje lewica – mówił lider partii Lewica Razem Adrian Zandberg. Zadeklarował podniesienie płacy minimalnej do 2700 zł i wprowadzenie mechanizmu, który zagwarantuje, że te niższe płacę będą rosnąć szybciej. – Pod rządami lewicy państwo będzie uczciwym pracodawcą – mówił.

– Chcę powiedzieć to bardzo jasno: nie zawiedziemy i nie zdradzimy nauczycieli, nauczycielek, nie zawiedziemy i nie zdradzimy budżetówki, nie zawiedziemy i nie zdradzimy pracowników administracji publicznej – obiecał. Lewica – zapowiadał – zainwestuje w przyszłość – naukę i nowe technologie.

Podkreślał, że lewica idzie do wyborów również, by rozwiązać najważniejsze obecnie problemy: ochrony zdrowia i mieszkalnictwa. Zapowiedział zmianę systemu refundacji leków i wprowadzenie zasady, że za leki, które wykupujemy na receptę płaci się 5 zł.

– Ludzie mają prawo spokojnie żyć, bez obaw, że jakiś oszust wyrzuci ich z ich domów – mówił Zandberg. – Lewica, to jest życie bez lęku o jutro. I to jest prawdziwa wolność – podkreślił.

Czarzasty do Ziobry: Jest pan świństwogenny

Włodzimierz Czarzasty część swojego wystąpienia poświęcił ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze.Nawiązał do ostatnich wydarzeń, które stały się powodem dymisji wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. – To nie jest tak, jak mówi pan Ziobro, że to świństwo między jednym, a drugim sędzią – mówił. – To jest tak panie Ziobro, że urzędnicy państwowi w tym wiceminister pod pana podlegli podpuszczają na ludzi. Ludzie nieuczciwi są przeciw uczciwym – dodawał.

– Chciałem panu powiedzieć jedną rzecz (…) te wszystkie świństwa pana oplatają. Panie Ziobro, panie ministrze, czy to nie jest tak, że pan jest świństwogenny – powiedział Czarzasty.

„Stanie pan przed Trybunałem Stanu”

– Chciałem panu obiecać jedną rzecz – stanie pan przed Trybunałem Stanu – oświadczył Czarzasty. – Niech pan spojrzy w moje oczy – stanie pan przed Trybunałem Stanu – dodał. Zaznaczył też, że jeżeli ta ostatnia sprawa nie zostanie wyjaśniona i nie zostanie powołana komisja śledcza, Ziobro stanie przed TS „z premierem Morawieckim”.

Na wstępie konwencji odtworzono nagranie, w którym były prezydent Aleksander Kwaśniewski mówił, że wspólna lista wyborcza lewicy daje nadzieję na lepszą Polskę. – Jestem pewien, że kandydaci lewicy to świetni ludzie, którzy odnajdą się w trudnej parlamentarnej pracy – ocenił. (Źródło: PAP, Onet, Twitter)

Źródło: fakt.pl

Share