Aktorka walczyła do samego końca Powstania Warszawskiego.Przyjaciele nazywali ją „Setką”, ponieważ zawsze można było na nią liczyć w 100 proc.

Zmarła Alina Janowska, wybitna aktorka filmowa i teatralna. Jej życie to gotowy scenariusz na film. W młodości Alina Janowska brała aktywny udział w Powstaniu Warszawskim. Aktorka była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”, gdzie działała pod pseudonimem „Alina”. Jednak częściej nazywano ją „Setką”. Dlaczego?

Gdy wybuchła II wojna światowa, Alina Janowska miała 16 lat. Młody wiek nie przeszkadzał jej jednak w aktywnej walce. Już pierwszego dnia młodziutka aktorka włączyła się w Powstanie Warszawskie. Alina Janowska była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”, który walczył m.in. o zdobycie szkoły przy ul. Żelaznej 88 oraz szpitala św. Zofii. Oprócz niej łączniczką była również Anna Laskowiczówna, która poległa 5 września. W Batalionie „Kiliński” walczył także m.in. Stanisław Marczak-Oborski, Zdzisław Maklakiewicz oraz Eugeniusz Grasberg.

Alina Janowska działała pod pseudonimem „Alina”. Jednak częściej nazywano ją „Setką”. Wszystko dzięki jej niezwykłemu charakterowi. – Że niby na sto procent mogą na mnie liczyć, takie dyrdymały opowiadali. Ale tak jestem wychowana przez rodziców, oboje zresztą, ale szczególnie przez ojca – wspominała Alina Janowska. Aktorka służyła aż do 4 października 1944 roku. Wytrwała do samego końca Powstania Warszawskiego, które oficjalnie zakończyło się 3 października 1944 roku. Tuż po tym Alina Janowska zdołała dostać się do swojej rodziny, która przebywała w Tworkach.

Aktorka często powtarzała, że nie była bohaterką. Nie widziała powodu, dla którego miałaby tak o sobie mówić.

– Te wszystkie odznaczenia, które mam, to niesłusznie, bo nieraz daje się odznaczenia tak jak leci. Właściwie gdybym miała siebie odznaczać za coś, to za posłuszeństwo mojemu dowódcy, panu porucznikowi, który za każdym razem mówił: „Alina, uważaj na siebie”. Jemu zależało, żeby donieść wiadomości czy meldunki i żeby przynieść jakąś wiadomość, a nie żeby był jeszcze jeden trup – stwierdziła Alina Janowska we wspomnieniach, jakie ukazały się na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Aktorka wyznała w nich również, że Powstanie Warszawskie zabrało jej chłopaka, który jej się bardzo podobał. Alina Janowska nie chciała jednak wdawać się w szczegóły tej smutnej historii.

Alina Janowska zmarła po długiej chorobie 13 listopada w wieku 94 lat.

Alina Janowska aktywnie włączyła się w Powstanie Warszawskie. Aktorka była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”

Przyjaciele nazywali ją „Setką”, ponieważ zawsze można było na nią liczyć w 100 proc.

Alina Janowska walczyła do samego końca Powstania Warszawskiego

Aktorka zaczęła występować jeszcze w czasie wojny. Jej pierwszy występ miał miejsce w 1943 roku

Alina Janowska ma na swoim koncie wiele wybitnych ról filmowych oraz teatralnych

Aktorka zniknęła kilka lat temu z życia publicznego. Alina Janowska zmagała się z chorobą Alzheimera

Alina Janowska zmarła 13 listopada w wieku 94 lat

źródło: fakt.pl

Share