Kolejne zmiany. Tym razem na polskich drogach!

Zmiany dotyczą nazw zagranicznych miejscowości, które dotychczas były zapisywane w języku danego państwa.

Na polskich drogowskazach pojawią się również zapisy w języku polskim.

–W środę zostanie wymieniona pierwsza z tablic – informuje „Rzeczpospolita”.

Według portalu rp.pl w środę zostanie wymieniony jeden z drogowskazów, niedaleko przejścia granicznego w Korczowej.

Jednak zmiany będą dotyczyć wszystkich tego typu tablic. Powinni się znaleźć na nich nazwy polskie, a następnie w nawiasie nazwy oryginalne. W przypadku drogowskazu w Korczowej napis będzie wyglądał w następujący sposób: „Lwów (L’viv)”.

Zobacz także: Dobra wiadomość dla kierowców! Ta opłata nie jest już obowiązkowa!18.09.2019

Do 31 grudnia 2028 roku zostaną wymienione wszystkie drogowskazy. W pierwszej kolejności te, których nazw zagranicznych miejscowości nie mają odpowiednika w języku polskim.

Owe rozporządzenie zostało wprowadzone w życie przez posła PiS Sylwestra Chruszcza. Uregulowano też podobną kwestię w Niemczech. Jednak te zmiany zaczęli wprowadzać w 2006 roku.

– Jestem mieszkańcem Szczecina, a jadąc przez wschodnie niemieckie landy zauważyłem, że na drogowskazach używa się wyłącznie nazwy „Stettin” – powiedział „Rzeczpospolitej”.

Zobacz także: Zaginione Drogi i Plaza na Drogach. Platforma uderza w budowę dróg

Z uzyskanej opinii Komisji Europejskiej wynikało, że zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym nazwy miejscowości należy zapisywać w języku kraju lub jego części, gdzie leży dana miejscowość. A więc już 2008 roku Niemcy zaczęli wymieniać drogowskazy, zapisując polską nazwę w nawiasie.

źródło: „wiadomosci.onet.pl”

Share