144 miliony złotych na muzeum ojca Rydzyka. „100 tygodni na wykonanie umowy”

Raciborskie Rafako zostało głównym wykonawcą projektu Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu, firmowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz kierowaną przez o. Tadeusza Rydzyka Fundację „Lux Veritatis”. Szkopuł w tym, jak swój wkład w powstanie muzeum wycenia drugi z współzałożycieli.

Wartość kolekcji, jaką przekaże Muzeum w Toruniu fundacja o. Rydzyka, została oszacowana na 88 mln zł.

144,7 mln zł brutto, czyli 117,7 mln zł netto – o kontrakcie takiej wysokości poinformowała spółka Rafako w komunikacie giełdowym. Specjalizująca się w budownictwie na potrzeby przemysłu energetycznego firma zapowiada, że muzeum powstanie w ciągu 100 tygodni od chwili zawarcia umowy.

70 mln brakujących złotych

Nie jest jednak jasne, kto wyłoży potrzebne kwoty. W podpisanej w czerwcu 2018 r. umowie wicepremier i szef MKiDN Piotr Gliński zapowiedział wyłożenie 70 mln złotych. Po stronie fundacji znalazły się zaś eksponaty, grunty i koncepcje.

O to, skąd będzie pochodzić reszta gotówki – a chodzi przecież o kolejne ponad 70 mln zł – dopytywała w resorcie „Gazeta Wyborcza”. Bezskutecznie.

To nie koniec niejasności. Dziennik wspomina też o wyjątkowo przychylnej wycenie kolekcji, jaką fundacja chciałaby przekazać muzeum.

Zgromadzone eksponaty mają być warte 88 mln zł, a niemal połowę tej kwoty (43,5 mln zł) stanowi wycena 725 godzin nagrań video – chodzi o wywiady z osobami, które były świadkami ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Wycenione zostały one na 1000 zł za minutę – jak wysokobudżetowy film dokumentalny.

Źródło: innpoland.pl

Share